2022-03-03 (aktualizacja: 2022-03-14)
Bardzo często w trakcie poszukiwania wymarzonych nieruchomości, szczególnie na rynku pierwotnym, pojawia się możliwość cesji, na czym ona polega, wyjaśniamy poniżej.
Cesja polega na przeniesieniu wierzytelności z umowy dotyczącej jednej osoby zwanej cedentem, na drugą osobę zwaną cesjonariuszem. Nie jest to łatwe i oczywiste, aczkolwiek coraz więcej ludzi, którzy inwestują w nieruchomości, decyduje się na cesję umów deweloperskich.
W umowach deweloperskich chodzi najczęściej o wierzytelność w postaci kwoty należnej za mieszkanie deweloperskie, którą należy uiścić deweloperowi. Ważne jest to, czy deweloper wyraża zgodę na jej dokonanie, ponieważ cesja umowy deweloperskiej zawsze będzie wymagała zgody dewelopera. Nie będzie on nigdy stroną, nawet wtedy, gdy jego zgoda zostanie wyrażona w cesji umowy deweloperskiej, nie zaś poprzez zapis w umowie deweloperskiej czy oświadczenie.
Jeżeli deweloper godzi się na cesję, to umowa cesji praw z takiej umowy powinna zostać wykonana w postaci aktu notarialnego. Jeśli zaś deweloper nie wyrazi zgody na cesję – nie będzie można dokonać takiej transakcji.
Jeśli chodzi o cesję praw do miejsca postojowego, należy mieć świadomość, że po podpisaniu cesji praw do mieszkania cesjonariusz będzie też chciał zdobyć cesję miejsca postojowego. Właśnie dlatego trzeba pilnować, by zapis zezwalający na cesję praw był obecny i w umowie deweloperskiej i w umowie przedwstępnej. Cesja umowy rezerwacyjnej, z punktu ekonomicznego nie ma zastosowania. Umowa rezerwacyjna ma na celu zarezerwowanie mieszkania, które finalnie za zgodą dewelopera może zostać zapisane na innego nabywcę, ale ta umowa nie ma takiej wagi jak umowa deweloperska, która na stałe wiąże inwestora z deweloperem. Koszty cesji to podatek, który będzie wyższy – od samej cesji należy zapłacić podatek 23% VAT, zaś transakcja cesji objęta jest ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wynosi do 32%. Warto sobie uświadomić, że temat cesji na rynku nieruchomości nie jest łatwy, szczególnie dla osób, które się tym nie zajmują, dlatego warto przemyśleć każdą ewentualną decyzję, wesprzeć się poradą fachowca, który wie na ten temat więcej, by mieć świadomość, jakie konsekwencje mogą mieć podejmowane decyzje.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Zostaw nam swój numer i rozpocznij 60 sekundowy quiz