2022-02-09 (aktualizacja: 2022-03-14)
Mieszkania na rynku wtórnym należy sprawdzić skrupulatnie, by dowiedzieć się o nich tego, co najważniejsze, poniżej podpowiadamy, jak to zrobić właściwie.
Rynek wtórny charakteryzuje się innym rodzajem przeglądu technicznego. Wpływa na to wiele aspektów, których na rynku pierwotnym nie trzeba uwzględnić, zaś na rynku wtórnym są kluczowe dla inwestora. Przede wszystkim należy ocenić stan budynku, jego konstrukcję, instalację, a także stan techniczny drewnianych stropów, istnienie termoizolacji. Ostatnią kwestią jest wykończenie, czyli informacje dotyczące jakości tynków, podłóg, a także okien i drzwi.
Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym najważniejszym aspektem, który powinien pomóc nam podjąć decyzję jest stan prawny nieruchomości. Fundacja ma dostęp do fachowej pomocy w dziedzinie analiz ksiąg wieczystych lub na późniejszym etapie w negocjowaniu bezpiecznych umów sprzedaży.
Co więcej, nie zawsze kupujący jest w stanie dokonać dokładnego przeglądu mieszkania. Nie ma wystarczających kompetencji, sprzętu, by móc przewidzieć, czy inwestycja nie ma wad ukrytych, które mogą zaniżać wartość nieruchomości lub generować spore, nieprzewidziane wcześniej wydatki.
Pomoc fachowca bywa nieoceniona, tym bardziej, że ma on świadomość, co i jak należy sprawdzić. Jesteśmy w stanie doradzić kompleksowo na terenie całej Polski. Raport z odbioru mieszkania może być kluczowy w podejmowaniu dalszych kroków.
Klient najczęściej ogląda to, co sprzedający mieszkanie chce mu pokazać. Właściciel zna wady i bardzo często stara się odwrócić od nich uwagę zainteresowanego, by uzyskać większą kwotę z tytułu sprzedaży mieszkania. Dlatego należy pamiętać, że pierwsze wrażenie bywa mylące, ponieważ remont tego, co dostrzegamy, czyli tapety, świeżo odmalowane ściany, panele, gres, to dużo tańsza alternatywa, od inwestowania w naprawę instalacji – prucia ścian i wymiany rur.
Pomoc fachowca bardzo często otwiera oczy klientowi. Najczęściej kupujący dowiaduje się, co będzie musiał wymienić, by mieszkało się dobrze, ale także pozwala skutecznie negocjować cenę, a czasem nawet uświadamia, że z wybranego mieszkania lepiej zrezygnować, ponieważ ma zbyt dużo wad, które wiążą się z kosztownymi naprawami.
Fachowiec jest w stanie wycenić też koszt remontu, podając alternatywnie najniższe ceny lub remont przy zastosowaniu materiałów z wyższej półki cenowej, co daje klientowi obraz ewentualnych wydatków i uświadamia, o jakie widełki cenowe może chodzić, gdy się zdecyduje na kupno. Jest to także skuteczny argument w negocjacjach niższej ceny.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Zostaw nam swój numer i rozpocznij 60 sekundowy quiz