2021-11-11 (aktualizacja: 2022-03-29)
Poniżej odpowiadamy na pytanie czy warto inwestować w dom z pompą ciepła.
Wielu właścicieli gospodarstw domowych, szczególnie tych bez dostępu do gazu, lub mających na sercu dobro środowiska, zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w pompę ciepła dla ich domu. Koszty nie są małe, odpowiadamy więc na pytania czy i kiedy korzyści płynące z tej inwestycji zostaną zwrócone ?
Pompa ciepła najbardziej opłaca się osobom nieposiadającym instalacji gazowej lub w ogóle możliwości jej przeprowadzenia. Czasami koszt doprowadzenia gazu, założenia instalacji długiej na kilkadziesiąt metrów jest zbyt wysoki.
Dodatkowo ceny gazu znacząco rosną i będą rosły, więc przestaje on być opłacalnym surowcem.
Pompą elektryczna interesują się też ludzie, którym zależy na dobru planety i odejścia od surowców tj. węgiel, czy nawet gaz, które wpływają na jej zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne. Pompa nadal zasilana jest energią elektryczną, i o ile ktoś nie korzysta z paneli słonecznych, to energia elektryczna w naszym kraju powstaje z węgla, ale nadal jest to bardziej sprzyjające środowisku, niż palenie samym węglem.
Inwestycja w pompę ciepła to duże finansowe przedsięwzięcie, nie bez przyczyny, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy i kiedy im się ono zwróci.
Koszt samej pompy, zależnie od jakości urządzenia i jego montażu to 25-45 tysięcy złotych. W te koszty wlicza się zbiornik c.w.u, dolne źródło, pompy obiegowe, armatura instalacyjna oraz sam montaż. Koszt założenia instalacji gazowej może być mniejszy nawet o 10 tysięcy złotych. Natomiast rachunki przy ogrzewaniu pompą ciepła są o połowę mniejsze niż gazem. Koszt roczny dla domu ok. 200 m2 to 2000 zł przy pompie ciepła i 4000 zł przy ogrzewaniu gazowym.
Średnio więc inwestycja w pompę ciepła powinna zwrócić się po 10 latach.
Dla niektórych to dużo, ale dodając do tego koszty środowiskowe, na pewno jest to warte rozpatrzenia. Pompa ciepła to także wygoda użytkowania, większa czystość, bo nie musimy używać węgla czy ekogroszku, a także zmniejszone rachunki za prąd. Warto iść również do przodu technologicznie i nie korzystać z przestarzałych, szkodliwych dla środowiska rozwiązań.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Zostaw nam swój numer i rozpocznij 60 sekundowy quiz