2021-09-29 (aktualizacja: 2022-06-24)
Usługi projektantów wnętrz cieszą się coraz większą popularnością, co skutkuje sporą konkurencyjnością na rynku. Dla inwestora z jednej strony oznacza to możliwość wyboru projektanta, który będzie w stanie stanąć na wysokości zadania, przygotowując projekt dostosowany do jego oczekiwań i potrzeb, ale z drugiej może wiązać się z koniecznością prowadzenia długotrwałych poszukiwań dobrego projektanta. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie takich poszukiwań i skąd czerpać wiarygodne informacje, na podstawie których podejmiemy ostateczną decyzję? Zapraszamy do lektury.
Sprawdzenie tych dwóch kwestii powinno być podstawowym etapem weryfikacji ofert, dostępnych na rynku. Warto pamiętać o tym, że sam tytuł projektanta wnętrz, który uzyskać można nawet po ukończeniu kursu, nie gwarantuje wysokiej jakości usług. Najważniejsze jest posiadanie przez projektanta kierunkowego wykształcenia, uzupełnionego dodatkowymi kursami, oraz doświadczenia w zakresie projektowania wnętrz. Zajmują się nim zarówno projektanci na co dzień pracujący w biurach architektonicznych, współpracujący z producentami materiałów wykończeniowych oraz tacy, którzy pracują na własną rękę, zajmując się wyłącznie projektowaniem wnętrz. Kluczowe będzie zapoznanie się z portfolio projektanta, co pozwoli na bliższe poznanie jego stylu oraz doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że nie warto podejmować się współpracy z mniej doświadczonym projektantem - może okazać się, że będzie on miał znacznie większą wiedzę na temat aktualnych trendów i większą otwartość na eksperymentowanie z nieszablonowymi rozwiązaniami. Często też może to oznaczać nieco mniejsze koszty projektu.
W tym przypadku najlepiej jest kierować się poleceniem zadowolonego klienta. Jeżeli jest to bliska nam osoba dodatkowym plusem takiego rozwiązania będzie możliwość szczegółowego obejrzenia zrealizowanego projektu i zastosowanych we wnętrzu materiałów i rozwiązań.
Dobrego projektanta możemy też spróbować znaleźć w Internecie, przy czym do wszelkich opinii warto podejść z pewnym dystansem i po przeprowadzeniu wstępnej selekcji ofert spotkać się z kilkoma projektantami, aby wybrać tego, którego ofertę uznamy za najbardziej nam odpowiadającą. Podczas takiego spotkania dobrze jest spytać o zasady współpracy, zakres prac, określić cele do osiągnięcia oraz przedyskutować kwestie finansowe. Ze swojej strony powinniśmy wcześniej dokładnie przemyśleć nasze oczekiwania wobec projektanta, nasze potrzeby w kontekście funkcjonalności pomieszczeń, a także zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania i jaki styl jest najbliższy naszemu poczuciu estetyki. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam ocenić, czy uda nam się wspólnie z projektantem wypracować efekt, na osiągnięciu którego nam zależy.
W ramach realizacji usługi projektant powinien przede wszystkim dokonać szczegółowych oględzin lokalu i i przeprowadzić jego inwentaryzację, a więc dokonać dokładnych pomiarów, na podstawie których przygotuje koncepcję wnętrza (najlepiej więcej niż jedną), czyli płaski rzut w skali z rozrysowanymi ściankami działowymi i wrysowanym wyposażeniem (meble, sprzęt AGD, ceramika łazienkowa z dokładnymi wymiarami). Po wyborze właściwej koncepcji, wraz z uwzględnieniem kolorystyki wnętrz oraz wyposażenia (dobrze, jeżeli projektant jest w stanie pokazać nam próbki materiałów oraz wskazać, gdzie możemy zobaczyć wybrane elementy osobiście), powinniśmy otrzymać wizualizację projektu, dzięki czemu łatwiej będzie nam wprowadzić niezbędne modyfikacje.
Następnym etapem będzie przygotowanie przez projektanta projektu technicznego, uwzględniającego wszystkie najważniejsze elementy, takie między innymi jak rozmieszczenie punktów świetlnych, gniazdek, ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Warto jest na etapie konsultacji z projektantem potwierdzić, że w ramach usługi otrzymamy również projekt techniczny i czy jest on uwzględniony we wskazanej przez projektanta cenie. Ważnym elementem jest też nadzór autorski, który polega na przekazaniu wykonawcy projektu wraz z wyjaśnieniami i omówieniem oraz na późniejszym nadzorze nad zgodnością realizowanych prac z projektem.
Wszystkie najważniejsze kwestie powinny zostać dokładnie uregulowane w umowie z architektem wnętrz, któremu powierzymy zaprojektowanie domu lub mieszkania.
Odbiór techniczny domu lub mieszkania warto jest przeprowadzić przy profesjonalnym wsparciu inżyniera lub inspektora. Pozwoli to na dokładne sprawdzenie poprawności zrealizowanych prac w oparciu o pełną dokumentację umowną oraz ich zgodności z obowiązującymi regulacjami prawa budowlanego i normami. Kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim kąty, piony i poziomy, stan instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, a także tynki/ściany/ i wylewki/podłogi. Dzięki szczegółowej kontroli stanu technicznego mieszkania lub domu przy użyciu profesjonalnego sprzętu możliwe będzie wykrycie wszystkich niedoróbek i usterek, za naprawę których odpowiedzialny będzie wykonawca. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy odbieramy lokal po zakończeniu prac remontowych lub wykończeniowych, jak i wtedy gdy przedmiotem odbioru jest nieruchomość zakupiona na rynku pierwotnym (w tym ostatnim przypadku odpowiedzialność za usunięcie usterek w trybie określonym ustawą deweloperską spoczywa na deweloperze, realizującym daną inwestycję). Fundacja Pewny Lokal pozostaje do dyspozycji w zakresie wsparcia w wyborze rekomendowanych inżynierów i inspektorów budowlanych, służących pomocą podczas odbiorów technicznych nieruchomości na rynku wtórnym oraz pierwotnym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Zostaw nam swój numer i rozpocznij 60 sekundowy quiz