2021-10-20 (aktualizacja: 2022-03-14)
W artykule przekazujemy informacje związane z odbiorem domu, a dokładniej odbiorem przez nadzór oraz odbiorem przez dewelopera.
Zanim rozpoczniemy użytkowanie nowo wybudowanego domu konieczne jest dopełnienie formalności dotyczących jego odbioru.
Przeprowadzenie technicznego odbioru domu możliwe jest po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na jego użytkowanie. O jego terminie nabywca powiadamiany jest przez dewelopera ze stosownym wyprzedzeniem w formie określonej w umowie deweloperskiej, najczęściej drogą pocztową oraz elektroniczną. Odbiór techniczny służy sprawdzeniu zgodności zrealizowanych prac z dokumentacją umowną, a także z prawem budowlanym i normami. Udział w nim bierze nabywca, przedstawiciel dewelopera, a często też reprezentant generalnego wykonawcy. Z perspektywy kupującego dokładne sprawdzenie budynku pod względem technicznym będzie miało ogromne znaczenie - wykryte podczas odbioru i wpisane do sporządzanego w jego trakcie protokołu usterki, które zostaną uznane za zasadne, deweloper będzie zobowiązany naprawić zgodnie z regulacjami ustawy deweloperskiej. Dlatego też dobrze jest skorzystać podczas odbioru z pomocy inżyniera lub inspektora, dla którego szczegółowe sprawdzenie wszystkich technicznych kwestii nie będzie stanowiło problemu. Kontroli wymagają przede wszystkim tynki, wylewki, piony i poziomy, stolarka okienna i drzwiowa, instalacje, a także elewacja oraz dach. Jej przeprowadzenie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, w tym znajomości obowiązujących norm budowlanych i dopuszczalnych przez nie odchyłek. Warto też rozważyć przeprowadzenie badania budynku przy użyciu kamery termowizyjnej, dzięki któremu wykryć można niewidoczne usterki, takie jak między innymi mostki termiczne lub wycieki bądź zawilgocenia. Należy dopilnować wpisania wszystkich usterek do protokołu odbioru.
Warto pamiętać o tym, że naprawy usterek, które nie zostały wykryte w trakcie odbioru, można dochodzić od dewelopera w ramach rękojmi, która dla nieruchomości obowiązuje przez pięć lat od daty wydania przedmiotu umowy.
W przypadku samodzielnej realizacji prac budowlanych po ich zakończeniu konieczne jest zawiadomienie o tym fakcie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zgłoszenia można dokonać osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie. Nadzór ma 14 dni na wyrażenie sprzeciwu wobec rozpoczęcia użytkowania budynku.
Do zgłoszenia dołączyć należy:
Jeżeli urząd nie będzie miał zastrzeżeń do złożonego zawiadomienia, wówczas zostanie ono przyjęte tzw. milczącą zgodą i możliwe będzie rozpoczęcie użytkowania budynku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Zostaw nam swój numer i rozpocznij 60 sekundowy quiz